search menu
play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
play_arrow

videoMseminer

İnsanlık Manifestosu (Yeni bir İnsanlık Anlayışına Davet; videoM)

İnsanlık Güneşi VAKFI 1 Mart 2022


Background
İnsanlık Manifestosu

İnsanlık Üniversitesi* Çevrimiçi Seminerleri

Bilgelik Güneşi Derneği ve İnsanlık Güneşi Vakfı‘nın ortak projesi olan İNSANLIK ÜNİVERSİTESİ‘nin 19 Mayıs 2021’de düzenlediği “İnsanlık Manifestosu – Yeni bir İnsanlık Anlayışına Davet” çevrimiçi seminerini (yukarıdaki oynat > düğmesine basarak) dinleyebilir veya seminerin videosunu (aşağıdaki oynat > düğmesine basarak) izleyebilirsiniz.

İnsanlık Manifestosu”
Yeni bir İnsanlık Anlayışına Davet – 19 Mayıs 2021
İnsanlık Manifestosuna bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz

BİLGELİK GÜNEŞİ DERNEĞİ – İNSANLIK GÜNEŞİ VAKFI

İNSANLIK MANİFESTOSU’nun ÖZ SÖZ’ü
Yeni bir insanlık anlayışına davet …

  • Dünya henüz insanın gerçeğiyle, insan ‘varlığının bütünüyle’ tanışmamıştır.
  • İnsanlık bilinen tarih içinde ilk kez deneyimleyeceği olağanüstü bir dönüşümün hemen eşiğindedir.
  • Binlerce yıldır yapılan tüm arayışların, sorgulamaların, deneyimlerin, keşiflerin ve bir karmaşa gibi algılanan son arınma sürecinin bu dönüşüme hazırlık olduğu anlaşılacaktır.
  • Bu bir çağ değişimi değil; köklü anlayış, davranış, niyet ve zihniyet değişimlerini, zorlayıcı terk edişleri talep eden ‘yeni bir insanlık anlayışının’ doğumudur. Her doğum gibi sancılı ancak mucizevi olacaktır.
  • İnsanlık doğmakta olan yeni anlayışı kabul etme, onu hayata geçirme ve güçlendirme konusunda bir karar verme ve bilinç sıçraması aşamasındadır.
  • Bu bildirge hiçbir inanç, bilimsel bilgi ve/veya felsefi ekolü dışlamaz ve bunlarla çatışmaz. Aksine dünyaya, insanlığa sundukları, kazandırdıkları ve insanlığı yeni bir gerçekliğin eşiğine getirmiş oldukları için takdir eder. Ayrıca tüm bunlara, doğmakta olan yeniyi anlamak, anlamlandırmak üzere, bağlantısal ve uyumlu bir bütünlükle bakmak gerektiğini de hatırlatır.
  • Burada ifade edilen fikir ve önermeler, herkesin kuşku duyma ve değerlendirme özgürlüğüne saygı duyarak, okuyanın tercihlerini sorgulamasına ve kendi kararını vermesine yönelik bir davettir. Bilinmelidir ki her bir tekil karar veya tercih nihayetinde insanlığın bütününü etkileyecektir.
  • İnsanlığın bu tercihinin sorumluluğunu alıp, durumu İNSAN’a yakışan bir hale getirebilmesi kendi elindedir ve mümkündür.

Etiketler: .

Önceki episode

Yorum göndermek

Bu iletinin şu anda hiç yorumu yok.

Cevap bırakın