search menu
play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • Anasayfa
  • keyboard_arrow_rightBlog Wide

Blog Wide

163 Eposides / Sayfa 1 of 19


Background
radyoM
play_arrow
playlist_add

radyoM

Ortak Rüyamız

İnsanlık Güneşi VAKFI 19 Ağustos 2023

Her ayın son Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz Anadolu Öğrenme Kahvesi toplantılarından birindeydik. O gün de sabahtan dostlarla buluşmuştuk. Tabaklarımıza doldurduğumuz kahvaltılıklar sıcak sohbetin yanında çoktan tükenmiş, tavşan kanı keyif çayları içiliyordu. Uykusunu alamadığından olsa gerek, arada bir esneyen Nedim açtı rüya konusunu;

Devamını oku trending_flat

radyoM
play_arrow
playlist_add

radyoMakale

Kendinde Kalarak Yabancılaşmak

MUSTAFA ALAGÖZ 5 Ağustos 2023

Doğa verilidir, kendi iç yasalarının hükmü altındadır. Oysa insan bir yanıyla doğal bir yanıyla doğaya aşkın varlıktır. Doğaya aşkınlığımız onun güçlerini onun değişmez yasalarına bağlı kalarak kullanmamız anlamına gelir. Doğada hazır olarak bulunmayan ancak onun olanaklarıyla yeni bir ‘’doğa’’ oluşturup yaşatmak Tin’e aittir; bu alandaki tüm etkinlikler, üretimler ve yaratımlar tinseldir.

Devamını oku trending_flat

radyoM
play_arrow
playlist_add

radyoM

ZAMAN’a dair bir diyalog

İnsanlık Güneşi VAKFI 22 Temmuz 2023

Yaş günümdü ve akşamüstü aynaya baktığımda gördüğüm ile görmek istediğim bu kez aynı değildi. Sanki biraz önce biri gelmiş, saatleri yıllarca ileri almıştı! Yüreğime, mahalle maçında yenilip, başı önünde evine dönen çocuğun burukluğu ve çaresizliği doldu. Kafamda bütün bu düşüncelerle deniz kenarına gittim. Alçalan güneşle yavaş yavaş soğumaya başlayan hafif nemli kumların üzerine oturup, o enginliği sindire sindire seyretmeye başladım.

Devamını oku trending_flat

radyoM Makaleler
play_arrow
playlist_add

radyoMakale

Boşluk

Levent KENTER 15 Temmuz 2023

Hem yaşadığımız coğrafyada hem içimizde ‘faylar’ kırıldı, sarsılarak uyandık. Evlerimiz, şehirlerimiz yıkıldı, algılarımız yıkıldı, anlamlarımız çöktü. Bir vardık, bir yoktuk. Pek çok ‘canımız’ gitti. Büyük ‘sarsıntıların’ ardından şaşkınlık ve nasıl ortaya çıkacağı, nereye yöneleceği kestirilemeyen yoğun duygu durumları durulduğunda pek çoğumuz, sahip olduğumuzu zannettiğimiz anlam alanından daha derin bir ‘b o ş l u ğ a düştüğümüzü’ hissettik.

Devamını oku trending_flat

radyoM
play_arrow
playlist_add

radyoMakale

Yeni Doğarken Diri Olmak ve Diri Kalmak

Dolunay KADIOĞLU POLAT 5 Haziran 2023

İçinden geçmekte olduğumuz dönemde dünyada yaşanan krizler, kaos, savaşlar ve ülkemizde birebir yaşadıklarımız, dünyada maddeye dair, sisteme dair ne varsa, çözülmekte, dağılmakta olduğunu göstermektedir. Yıllar önce başlayan bu çözülme, Covid 19 salgını sürecinde ve sonrasında ekonomide yaşanan derin krizlerle, sağlık, eğitim ve adalet sistemindeki zorluklarla daha da görünür olmuştur.

Devamını oku trending_flat

radyoM
play_arrow
playlist_add

radyoM

Anadoludan İnsan ve Doğa Yansımaları

Ayşe Füsun HACIÖMEROĞLU 27 Mayıs 2023

İçinden geçmekte olduğumuz dönemde insanlık; kültürel, sosyal, ekolojik ve ekonomik olarak krizler ve zorluklar yaşamakta, köklü çözümler için yeni ve bütünü kapsayan yollar aranmaktadır. Bir yandan toplumsal olarak yeni ve köklü çözümler aranırken, diğer yandan bütün olan bitenin merkezinde bulunan insan, insanlığını, değerleri sorgulamaya başlamıştır. Bu güne dek bilinen zihniyetle yol almanın, geçici çözümler ürettiğinin bilincine varılmış ve köklü değişimler için zihniyette de değişim ve dönüşümlerinin şart olduğu görülmüştür.

Devamını oku trending_flat