search menu
play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • Anasayfa
  • keyboard_arrow_rightBlog Wide

Blog Wide

129 Eposides / Sayfa 1 of 15


Background
radyoM
play_arrow
playlist_add

radyoM

Sen Kimsin Bilmecesi (Öykü Bahçesinden)

Levent KENTER 8 Ekim 2022

“Sen kimsin?” diye sordu bana. Ne kadar damdan düşer gibi geldi soru. Biraz alay eder gibi, biraz alan açar gibiydi sorusunun tadı. Bu soruyu bana mı sordu, yoksa bana bakarak kendisine mi sordu tam kestiremedim. Yüzü ve sesi bana dönüktü, üstüme alındım. Şaşkın gülümsedim … “Bu soruya hemen cevap vermem çok zor, bunun cevabını bilmek için çok hayatlardır uğraşıyorum” diye bir cevap çıkıverdi ağzımdan. Bilgiçlik ya da “bilgeçlik” tasladığımı zannetti. Belki de öyleydi, bilemiyorum. Bu tasladıklarım da kimliğimin içindedir kim bilir? Ama o niyetle söylemedimdi.

Devamını oku trending_flat

radyoM
play_arrow
playlist_add

radyoM

Wabi-Sabi Hakkında Bir Deneme

Onur YÜRÜTEN 7 Eylül 2022

Çömlekçi kupayı sağlam bir malzemeden hazırlayıp güzelce pişirmiş ki, kırılsa bile tamir edilebilsin ve kullanılmaya devam edilsin. Lakin kupamız bir değil, iki değil; kırıla kırıla bir hal olmuş. Çatlakları örtülemez olmuş. Bir şeyler içmek için kullanılamaz hale gelmiş. Ne yapalım kupamızla? Kullanışlılıklarını yitiren nesneler çirkinleşir mi?

Devamını oku trending_flat

radyoM
play_arrow
playlist_add

radyoM

İyilik Gücü

Fatmagül YILMAZ ÇINAR 3 Eylül 2022

Dalay Lama dünyanın dört bir yanında konferanslar, seminerler vererek, akademik çalışmalara katılarak bu vizyonundan bahsetmekte, yeni düşünce ve davranış biçimlerine ihtiyacımız olduğunu ve bu süreçte insanlığın kutup yıldızının ise ŞEFKAT olduğunu söylüyor. Bu şekilde atacağımız tohumlarla ortak yarınlarımızın seyrinin değişeceğini ifade ediyor.

Devamını oku trending_flat

radyoM
play_arrow
playlist_add

radyoM

Özgür Olmak İster misiniz?

Özlem KAYA 9 Ağustos 2022

Zordur özgürlüğü tanımlamak. Bir soğanı soyar gibi katman katman keşfederiz özgürlüğü yaşam yolculuğumuz boyunca. Buldum sanırız bazen. Bir bakarız ki kayıp gitmiş avuçlarımızın arasından. Havayı avuçlamak gibidir özgürlüğe sahip olmaya çalışmak. Her an değişir anlamı. Farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda başkadır özgürlük tanımları.

Devamını oku trending_flat

radyoM
play_arrow
playlist_add

radyoM

Huzur

Nedim Birol YÜRÜTEN 6 Ağustos 2022

Bir televizyon kanalında, kamuoyu yoklamalarından ilham alan ve sorularına “Yüz kişiye sorduk” diye başlayan bir yarışma programı var. Aşağıdaki fotoğrafı yüz kişiye gösterip, uyandırdığı duyguyu sorsak, doksanı “Huzur” der sanırım. Ben de “Marmaris’de Huzur” diye adlandırdım zaten. Ama bunu huzurun ne olduğunu bilerek mi söylüyorum, huzur gerçekten bu mu diye şüpheye düştüm sonradan. Fotoğraftaki ayrıntılara baktım, huzur verenin ne olduğunu anlamak için;

Devamını oku trending_flat

radyoM
play_arrow
playlist_add

radyoM

başka BİR ZAMAN…

Levent KENTER 9 Temmuz 2022

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde develer tellal, pireler berber olmadan önce, “İNSAN” henüz “insan” a inmemişken her şeyi bilirdi de bildiğini bilmezdi. Bilmeyi bilmek istedi, ne olduğunu anlamak, ne olmadığını bilmek istedi. O zamanlar “zaman” yoktu. Önce mekanı yarattı, zamanla sarmaladı. Sonra daldı içine. “Az gitmek, uz gitmek, bir arpa boyu yol gitmek” ne demek o an anladı. aslında yarattığı hapishaneymiş. “Ol” diyene “öyle olsun” dedi. Zamanla, mekanla oynarken/oyalanırken kendini unuttu.

Devamını oku trending_flat

radyoM
play_arrow
playlist_add

radyoM

Ben Özgürüm

Nedim Birol YÜRÜTEN 2 Temmuz 2022

Özgürlük ve özgürleşmek konusunda ukalalık yapmaya karar verip, kendime “Özgürleşme nedir?” diye sorduğumda, aklıma önce Nil Karaibrahimgil, Yiğit Özşener ve Tarkan’ın rol aldığı, “Özgür Kız” temalı telefon kartı reklam filmi geldi . Reklamdaki mesaj aslında çok basitti; “Telefonla konuşmana engel yoksa özgürsün”. Şöyle bir gizli mesaj da vardı, bence; “Oğlanla bir araya gelmene de gerek yok, çünkü ona kavuştuğunda özgürlük biter…”

Devamını oku trending_flat