search menu
play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • Anasayfa
  • keyboard_arrow_rightBlog Wide

Blog Wide

144 Eposides / Sayfa 1 of 16


Background
radyoM
play_arrow
playlist_add

radyoM

Umut Yıldızların Altında

Nedim Birol YÜRÜTEN 25 Mart 2023

Bukle Ünaldı adlı genç kızın, daha 17 yaşını doldurmadan yazdığı “Türkiye’de Genç Olmak” (2) kitabını hayranlıkla okudum. “Kalbim olan anneme, aklım olan babama ve yaratıcılığım olan ağabeyime” ithafıyla başlayan kitabının önsözünde Bukle şöyle demiş; Peki bu bir avuç yaşamımda ne gördüm de bu kitabı yazmaya karar verdim? … Biz gençler, saf hayalleri olan, mükemmel dünyalarında mutlu mesut yaşayan, kendileri için harikalar diyarını nasıl yaratacaklarını en iyi bilen çocukların, kendilerini daha iyi ifade edebilen cinsiyiz. … Eğer dünyayı bir çocuğun saf düşünceleriyle, yetişkinlerin mantığı arasında döndürebiliyor olsaydık, bence bu muhteşem olurdu.

Devamını oku trending_flat

radyoM Öyküler
play_arrow
playlist_add

radyoMöykü

Değer Duyusu ve Sorumluluk Anlayışı

Tülay EROL 11 Mart 2023

Her birimiz içimizdeki değer’le, insan olmanın, var olmanın değer’iyle dünyaya geliriz. İnsan ‘değer’in bizatihi kendisidir. Değer öz’günlüğümüzdür; bütünün her birimizin içinde keşfedilmeyi ve ortaya çıkartılarak gerçekleşmeyi bekleyen parçasıdır. Kendi özgünlüğünü kavrayabilen, bütünün farkındalığına erişmeye başlar. Bu aslında hem kendindeki gerçeğe değ’ebilmek hem de bütünün içindeki özgün yerini ve sorumluluğunu bulabilmektir. Kendi gerçeğine değ’ebilen her bir parça gün gelir bütünü, kendi nispetince daha bütün kılar.

Devamını oku trending_flat

radyoM
play_arrow
playlist_add

radyoMakale

Sevgili İnsan

Levent KENTER 4 Mart 2023

Sevgili insan, dünya öyle bir çığlık attı ki, sanki yıllardır içinde biriktirdiklerini dışarı salmak için. Biz buna “büyük felaket” dedik ve öyleydi de. Yaşanan ‘büyük felaket’ pek çok canı yaktı. Yaşayanların da tanık olanların da canı yandı. Ümitle ümitsizlik, çareyle çaresizlik, acı ile (her kurtulan insan haberleriyle) sevinç, isyan etmekle kabullenmek yan yana durdu hayatlarımızda. Elimizden, gönlümüzden gelen ne varsa yaraları sarmak, acıları hafifletmek için çabaladık. Duygudaşlığımız, yediğimiz yemeğin boğazımızdan geçmesini, sıcak yataklarımızda yatmanın vicdani rahatsızlığını hissettirdi. Acıyı yaşayanları ailemiz, çaresizliği yaşayanları kendimiz saydık. Gözlerimizden sadece yaşlar değil ruhumuz taştı.

Devamını oku trending_flat

radyoM
play_arrow
playlist_add

radyoM

Seni Kaldır Beni Kaldır

MUSTAFA ALAGÖZ 25 Şubat 2023

İletişim verili beşeri durumdan insani varoluşa giden yaşamsal bir macera, tinsel yolculuktur. Yolculuktan kasıt bireyin değişik yönler, araçlar ve düzeylerde ilişkiler yaşamak zorunda kalıyor olmasıdır, bir arayıştır. Anlamanın ve anlaşılmanın güvenli, özgür ve üretken bir sürecidir. “İnsan iletişim varlığıdır” demek bir abartı olmaz elbette. 

Devamını oku trending_flat

radyoM
play_arrow
playlist_add

radyoM

Yoculuk Başladı

Tülay EROL 9 Kasım 2022

Üretim bandından çıktığından beri kendini çok yalnız hissediyordu. Doğarken canı çok yanmıştı. Önce çok sıcak, sonra da çok soğuk hissetmiş, kendini hareket eden bir platformun üzerinde bulmuştu. Dikkatle baksa arkasında ve önündekileri de görebilirdi. Oysa sadece tavana bakıyor, ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Aşağı doğru düşerken kendisine benzeyen birçoğuyla çarpıştı; canının acısı, yalnız olmadığını anlamasıyla mutluluğa dönüştü. Evet, yalnız değildi. Sayılamayacak kadar çok olduklarını fark etti. 

Devamını oku trending_flat

radyoM
play_arrow
playlist_add

radyoM

Gelecek Bilinci ve Geleceği Yaratmak

Murat ULU 4 Nisan 2022

Hayatı art arda meydana gelen olaylar şeklinde algılayan ve doğrusal düşünmeye eğilimli insan zihni için geçmiş, bugün ve gelecek birbirinden bağımsız gibi görünür. Zaman, hem bilimsel hem de felsefi olarak derinlemesine irdelenmeye müsait bir kavram. Felsefe tarihi boyunca zaman, “akış” veya “devinim” gibi kavramlarla beraber düşünülmüş; Antik Yunan’da Permanides ile başlayan ontoloji tartışmalarının bir kısmı zaman ve değişimi anlamak üzerine şekillenmiş.

Devamını oku trending_flat

radyoM
play_arrow
playlist_add

radyoM

Mavi Gözlü Kızın Güneşli Rüyaları

İnsanlık Güneşi VAKFI 25 Mart 2022

Öyle kocaman mavi gözleri vardı ki, kimse adını söylemezdi. Herkes için ‘Mavi Gözlü Kız’dı adı. Her zaman çiçeklerle çeşitli oyunlar oynar, her fırsat bulduğunda bahçeye koşar, çiçeklerin arasında düşlere dalardı. Düşleri kadar rüyaları da bir hoştu Mavi Gözlü Kızın. Rüyalarında bir gece dans eden gezegenleri, başka bir gece şarkılar söyleyen yıldızları görür; çevresindekilere heyecanla anlatırdı

Devamını oku trending_flat

videoM
play_arrow
playlist_add

videoMseminer

Gerçek İNSAN ATATÜRK’ü tanımak ister misiniz? (videoM)

İnsanlık Güneşi VAKFI 12 Şubat 2022

Mustafa Kemal ULUSU. On iki yıl boyunca Atatürk’ün Kütüphanecisi olarak görev yapan Nuri Ulusu tüm yurt gezilerinde, tatbikat ve manevralarda Atatürk’e eşlik etti. Atatürk son nefesini verirken bile onun yanı başındaydı. Babası Nuri Ulusu’nun on iki boyunca biriktirdiği tüm bu anıları derleyen Mustafa Kemal Ulusu’nun kitap söyleşisinde..

Devamını oku trending_flat